Obrazy nowoczesne – sztuka, czy nie?

8 996

Wszystko z czasem ulega zmianie. Takim elementem jest również sztuka, która w przeciwieństwie do technologii, z upływem czasu już tak nie zachwyca. Oczywiście wciąż otaczają nas piękne i wyjątkowe rzeczy, ale wszystko przekładane jest na ilości, a więc obraz, który kupujemy może być po prostu wydrukowany.

Obrazy nowoczesne to nie tylko fantazyjne bryły, to również niezwykłe pejzaże, cudowne portrety, czy interesujące ujęcia. Jednakże obrazy nowoczesne dalece odbiegają od powszechnego pojęcia, jakim jest obraz, czyli zwykle ręcznie malowane płótno. Ze względu na wszechobecną masówkę i fakt, że artyście bardzo trudno jest perfekcyjnie odtworzyć dany obraz, który jest bardzo komercyjny, w chwili obecnej wszystko skupia się na kopiowaniu.

Obrazy nowoczesne to nie unikaty, chociaż znajdziemy również takie, ale warto zaznaczyć, że kosztują one nawet kilkanaście razy więcej niż obraz w sklepie związanym z aranżacją wnętrz. Coraz częściej obrazy nowoczesne to po prostu zdjęcia, które przy wykorzystaniu specjalnych programów zostały tak zmodyfikowane, że są wręcz identyczne, jak najdroższe płótna z muzeum, czy galerii sztuki.

Należy też wspomnieć, że obrazy nowoczesne to nie tylko kopiowanie, czy inne ujęcie tematu, ale również zupełnie nowa forma. Niegdyś obraz kojarzony był z jednym płótnem w drewnianej ramie. W chwili obecnej niektórzy artyści tworzą obrazy nowoczesne w kilku ramach, które razem stanowią spójną całość. Nie jest to kolaż, można by to raczej nazwać urwanymi fragmentami całości

Ze względu na fakt, że kultura jest w chwili obecnej masowa i tylko niektórzy mogą pozwolić sobie na zakupienie dzieła od wybitnego artysty, obrazy nowoczesne muszą mieć też bardzo atrakcyjną cenę. Cierpi na tym i budżet artysty i samo pojęcie sztuki, która miała zachwycać i być wyjątkowo. Z czasem jednak może okazać się, że obraz od malarza na rynku w jakimś mieście nie jest wcale taki wyjątkowy i można go dostać w każdym większym supermarkecie.

Oczywiście masowe kopiowanie obrazów nie oznacza, że w naszym kraju i na całym świecie brakuje artystów. Ilość bardzo utalentowanych młodych malarzy jest naprawdę duża. Wiele talentów wciąż nie odkryto. Jednakże, jak można zaobserwować z historii sztuki, w przypadku malarstwa największa sława zaczyna się po śmierci artysty. Zwykle wiedzie on skromne, jak nie ubogie życia, a dopiero jego potomkowi, czy osoby, które kiedyś zakupiły jego obraz, mogą zarabiać na tym, co zrobił obcy im człowiek.

Ostatnio można też zaobserwować na tren tworzenia bardzo abstrakcyjnych obrazów, co spotyka się z ogromnym sprzeciwem. Dlatego tak ogromna ilość osób stawia na obrazy w sieciówkach, ładne pejzaże i ciekawe twarze, zamiast kwadratów i kółek, którego przesłania nie można zrozumieć. Oczywiście, jeśli chodzi o obrazy nowoczesne, to tylko pewna ich część wygląda właśnie w ten sposób. Wciąż popularne są banalne obrazki, ale jak już wcześniej wspomniano ich masowa produkcja jest swego rodzaju gwoździem do trumny dla malarzy. Wyjątkowość zmienia się w banalność i niską cenę w supermarkecie

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.