Polskie kino w cenie

10 485

W ostatnich latach polska kinematografia zyskała na popularności. W 2014 roku polskie kina sprzedały ponad 40 milionów biletów. Nasze, rodzime produkcje stanowią 27 procent całej sprzedaży. Nie jest to duża częśc, jednak zdanie można zmienić biorąc pod uwagę fakt, że w czołówce najchętniej oglądanych filmów znajduje się aż sześć polskich filmów. Mówi się o tym, że ubiegły rok był najlepszym rokiem w polskiej kinematografii ostatniego ćwierćwiecza. Jednym z najchętniej oglądanych filmów był film “Bogowie”, który opowiada historię prof. Zbigniewa Religii. Na liście najpopularniejszy znalazły się także takie produkcje jak “Miasto 44”, “Powstanie Warszawskie”, “Kamienie na szaniec” oraz “Pod mocnym aniołem”. Oscarowa “Ida”, chociaż zdobyła najważniejszą, amerykańską nagrodę filmową, nie cieszyła się dużą popularnością w kraju. Jednak stała się przyczynkiem do dyskusji na temat polskiego kina.

Warto wiedzieć, że “Ida” to nie jedyny film, który zachwycił cały świat. W całej historii polskiej kinematografii było naprawdę wiele filmów, którymi zachwycali się melomani z całego świata. Produkcją taką były także “33 sceny z życia” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. To opowieć o emocjonalnym rozpadzie głównej bohaterki, która właśnie straciła rodziców. Na festiwalach film zdobył naprawdę wiele nagród oraz dobrych recenzji, jednak w wielu krajach produkcja nie trafiła do regularnej dystrybucji. Uznanie na świecie zyskał także film “Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Mimo tego, że reżyser ma na swoim koncie bardziej utytułowane produkcje to do dnia dzisiejszego jest utożsamiany z tą jedną.

Dużo kontrowersji wzbudził film “Bejbi blues”, którego reżyserem jest Katarzyna Rosłaniec. Jest to jeden z najpopularniejszych, poslkich filmów. Był chwalony na wielu zagranicznych festiwalach, mimo tego, że porusza naprawdę bardzo trudny temat niedojrzałości w macierzyństwie. Wśród filmów, które podbiły serca widowni na pewno nie może zabraknąć filmu “Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy. To jedno z największych dzieł tego reżysera. Był to obraz, który ukazywał polską rzeczywistość. Także “Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego był szeroko komentowany I odbił się echem na całym świecie. Film oparty na Dziesięciu Przykazaniach nakręcony został w różnych stylistykach, z różnymi aktorami. Ciekawym filmrm był także “Dług” Krzysztofa Krauze. Jest to historia oparta na faktach, która opowiada o dwójce przyjaciół, którzy są szantażowani przez gangstera. Wszystko osadzone w komunistycznej Polsce.

Na liście najpopularniejszych, polskich filmów z pewnością nie może zabraknąć także “Faraona” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. To jedna z superprodukcji, która w swoim czasie dorównywała rozmadzem tym hoolywodzkim. Film został oparty na powieści Bolesława Prusa. Pochodzący z podobnego okresu film “Kanał” Andrzeja Wajdy także zyskał sympatię widzów I do dnia dzisiejszego wzbudza zainteresowanie. Mówi się o tym, że to właśnie ten film zapoczątkował polską szkołę filmową. Film został nagrodzony Srebrną Palmą na festiwalu filmowym w Cannes.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.