Teatr czy kino?

8 494

W przeszłości jedyną rozrywką był teatr, ale z czasem ogólnodostępne kino zaczęło przyciągać większą publiczność. Teatr w przeciwieństwem do kina uważany jest za sztukę wyższą. Wybierając się do kina nie musimy zwracać większej uwagi na to, jak wyglądamy. W teatrze schludny i elegancki ubiór jest swego rodzaju wymogiem. Pomimo tego, że w teatrze mamy bezpośredni kontakt z aktorami, znaczna część osób woli kino. W czym tkwi sukces wielkiego białego ekranu?

Należałoby zacząć od tego, że teatr i kino proponują zupełnie inny rodzaj sztuki. W Kinie można obejrzeć film przygodowym, komediowy, czy romantyczny, natomiast w teatrze stawiają na sztuki, w których nie znajdziemy efektów specjalnych, ani przerysowanych postaci.

Niewątpliwie teatr to miejsce z duszą, gdzie niektórzy czują się świetnie, a inni są zupełnie wyobcowani, dlatego też tak niewielka ilość osób regularnie chodzi do teatru. Część społeczeństwa od czasu do czasu wybiera taką formę rozrywki. Jeśli chodzi o kino, to jest ono przeznaczone dla mas, ma przyciągać, jak największą liczbę ludzi. Najnowsze filmy zachęcają ogromną ilością efektów, czy też atrakcyjnym scenariuszem oraz świetną muzyką. Czy teatr jest w stanie zwyciężyć z kinem?

Niewątpliwie teatr to miejsce, do którego warto raz na jakiś czas pójść, ale z całą pewnością wiele osób zniechęca cena za bilet do teatru. Bardzo często jest ona wysoka, zwłaszcza, jeśli zależy nam dobrym miejscu. Wysoka cena to nie kwestia kryzysu, wyście do teatru zawsze wiązało się ze sporą inwestycją, m.in. w wygląd. Dlatego teatr uważany był za miejsce dla osób wykształconych i bogatych, a nie dla mas. Dla zwykłych szarych ludzi przedstawienia organizowały jeżdżące trupy aktorskie, których „sztuki” były bardzo kiepskie i bazowały głównie na infantylnych kukiełkach.

Wraz z powstaniem kina, teatr zaczął tracić klientelę. Pomimo tego, że teatr towarzyszył społeczeństwu na całym świecie od zarania dziejów, znalazł się sposób, aby zmienić pogląd ludzi. Od momentu powstania kina, najbogatsi zaczęli omijać teatr i stawiali na seanse filmowe w kinie, oczywiście tylko do czasu. Było to związane z chwilowym zafascynowaniem nową formą rozrywki. Dla wielu osób wciąż ważne były przedstawienia w teatrze.

W chwili obecnej możemy zaobserwować zdecydowane prowadzenie kina nad teatrem. Dla wielu osób teatr nawet nie istnieje. Uważają, że jedyna sztuka, to ta, którą widzimy na szklanym ekranie telewizora, czy na wielkim wyświetlaczu w kinie. Nie oznacza to jednak, że teatr umiera. Wręcz przeciwnie, teatr jest w okresie odrodzenia. Pomimo tego, że większość aktorów robi karierę w telewizyjnych serialach, wciąż trwają oni przy deskach teatru.

Sztuki w teatrze cieszą się ogromną popularnością, głowie ze względu na fakt, że coraz większa liczba osób lubi się wychylać i kierować swoim życiem inaczej, niż całą reszta populacji. Skoro wszyscy chodzą do kina, to ja wybieram teatr. Takich osób z roku na rok jest coraz więcej i nie długo osoby, które chciały się wyróżniać, będą standardem, ale raczej nie w złym znaczeniu. To naprawdę istotne, aby ludzie mieli kontakt ze sztuką, nie tylko w sali kinowej, ale również w takim miejscu, jak teatr.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.