Malarstwo polskie – jak to wygląda?

6 760

Malarstwo polskie jest wbrew pozorom bardzo rozwinięte i stoi na wysokim poziomie. Mówiąc o malarstwie polskim należy wspomnieć o kilku rodzajach malarzy, jakich spotkamy w Polsce. Mamy przede wszystkim uliczne malarstwo polskie, nowoczesne malarstwo polskie i historyczne malarstwo polskie.

Szczególną uwagę należałoby zwrócić na uliczne malarstwo polskie. Dlaczego jest ona tak istotne? W Polsce mamy naprawdę wiele talentów, ale znaczna część z nich nigdy nie zostanie odkryta. Niektórzy malują do szuflady, inni swoje dzieła sprzedają na ulicy i tacy ludzie są chyba najbardziej interesujący. Uliczne malarstwo polskie to pełno mniej lub bardziej utalentowanych osób. Warci uwagi są osoby, które rysują karykatury w kilka sekund. Nigdy nie wybiją się wyżej, bo takich osób jest naprawdę dużo, ale ich dzieła są naprawdę lubiane przez turystów. Za taki obrazek czasem trzeba zapłacić nawet 50 zł, ale naprawdę warto.

Jeśli chodzi o uliczne malarstwo polskie to nie możemy zapomnieć o osobach malujących pejzaże. Bardzo często są to również studenci ASP, czy po prostu osoby o wielkim talencie. Latem na rynkach, czy na molo można spotkać pełno takich osób, które malują naprawdę piękne obrazy.

Malarstwo polskie to nie tylko płótno i farby, to również graffiti. Jest to ta forma sztuki, która według niektórych jest wandalizmem, a według innych sztuką nowoczesną. Oczywiście napisy na murach tylko szpecą, ale w pewnych miejscach można znaleźć naprawdę znakomite dzieła.

Malarstwo polskie, którego początki sięgają X wieku n.e., gdy zaczęła powstawać Polska, rozwija się wraz z malarstwem europejskim. Czasem aktualne trendy przychodziły do nas z opóźnieniem. Jednak w przypadku każdej epoki znajdziemy naprawdę wybitnego polskiego przedstawiciela, które obrazy są znane na całym świecie. Ogromna część polskich malarzy wyjeżdżała na studia za granicę i tam pobierali nauki, część zostawała zagranicą, a inni wracali. Piękne dzieła malarzy z Polski możemy podziwiać na całym wiecie.

Należy również wspomnieć o współczesności. Przez wieki malarstwo polskie zmieniało się i ulegało obcym wpływom. Obecnie można zaobserwować trend na nowoczesne formy, abstrakcję, ale wciąż nie odchodzimy od tradycji, zwłaszcza, jeśli chodzi o zakup. Polacy to tradycjonaliści interesuje nas malarstwo polskie, ale w wydaniu klasycznym. Abstrakcje zostawiamy nowym wnętrzom. W domach wolimy pejzaże, czy rysunki zwierząt.

Ostatnimi czasy obserwuje się coraz większy wpływ fotografii na malarstwo polskie. Malowanie wciąż jest popularne, ale coraz częściej sięgamy po aparat. Nawet bardzo utalentowane osoby wybierają bardziej zaawansowany od pędza sprzęt. Oczywiście nie odchodzą zupełnie od malowania. Jest to jednak raczej rodzaj rozrywki, oderwania się od rzeczywistości.

Malarstwo polskie zmienia się z roku na rok i nie można temu zaprzeczyć. Rozwija się w szybkim tempie i stoi naprawdę na bardzo dobrym poziomie, również ze względu na fakt, że mamy w Polsce naprawdę dobre szkoły artystyczne dla osób w różnym wieku. Nawet na emeryturze można rozwijać swoją pasję malarską.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.