Dlaczego ceny za malowanie artystyczne ścian się tak różnią?

0 3 639

Przeanalizowaliśmy cenniki firm oferujących artystyczne malowanie ścian w Warszawie i mamy dla Ciebie informacje: koszt ściennego muralu może wynieść od 100 do nawet 500 złotych za metr kwadratowy. Skąd takie różnice?

Przy zwykłym malowaniu ścian sprawa wydaje się prosta. Zatrudniamy fachowca, który przychodzi ze swoimi narzędziami i materiałami. Oczywiście mamy wpływ na to, jakich farb chcemy użyć, jaki kolor położyć. Jednak sam proces malowania ściany nie jest aż tak skomplikowany, jak malowanie artystyczne.. Tutaj zamiast wałków malarskich i ruchów sprowadzających się do kierunków góra-dół i lewo-prawo mamy małe pędzle, za pomocą których przenoszone są detale porównywalne do malowania obrazów. Dlatego też cenniki mogą być rozmaite, bo w dużej mierze koszt malowania artystycznego w dużej mierze zależy od umiejętności artysty oraz jego warsztatu.

Malowanie artystyczne ścian a cena
Cenniki analizowanych firm różnią się między sobą. Przy wycenie brane są pod uwagę dwa główne kryteria, a mianowicie poziom skomplikowania wzoru oraz technika. Na tej podstawie firma jest w stanie określić, ile czasu potrzeba na realizację, a także jakich technik malarskich użyć. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja. Takie artystyczne malowanie ścian w Warszawie będzie droższe niż w przypadku mniejszych miast jak na przykład Lublin. Wynika to z tego, że w stolicy są wyższe koszty prowadzenia działalności, a także większa konkurencja.

Analizując poszczególne cenniki firm oferujących artystyczne malowanie ścian, możemy łatwo wytypować czynniki wpływające na cenę. A są to: rodzaj projektu (prosty, realistyczny, geometryczny, monochromatyczny, o pełnej palecie barw, efekt 3D itd.), pracochłonność, wielkość, struktura i stan powierzchni. Na cenę wpływa również dostęp – jeśli wymagane jest rusztowanie, winda lub liny, cena wzrasta. Z drugiej strony im większe malowidło, na przykład powyżej 35 mkw., tym cena niższa, ale tutaj wszystko zależy od polityki firmy.

Farby i inne materiały do malowania artystycznego
Nie musimy przekonywać, dlaczego zatrudnienie fachowca jest opłacalne. Dzięki temu zyskujemy pewność co do rzetelnie wykonanej usługi. W przypadku artystów sprawa jest podobna, ponieważ im bardziej doświadczony lub rozpoznawalny artysta, tym jego dzieła są droższe. Z ceną idzie oczywiście jakość, ponieważ im precyzyjniejsza ręka rzemieślnika, tym odwzorowanie dzieła na ścianie jest dokładniejsze. Oczywiście nie bagatelizujemy pracy zwykłych malarzy – oni również są doświadczonymi rzemieślnikami, którzy wiedzą, jak ożywić prostą i nudną ścianę.

Jak już wspomnieliśmy, wpływ na cenę mają materiały. A ich jest sporo, wystarczy wymienić zastosowanie zwykłych farb akrylowych lub lateksowych, patyny metaliczne czy włoskie impresje. Na materiałach nie warto oszczędzać, ponieważ murale ścienne i malowidła odgrywają rolę sztuki, dlatego warto wykorzystać tylko te najwyższej jakości, aby cieszyć się dziełem dłużej. Znaczenie ma również zabezpieczenie dzieła, na przykład półmatową powłoką ochronną, która jest odporna na szorowanie i działanie zewnętrznych czynników, w tym atmosferycznych.

Artysta może wykorzystać klasyczną technikę malowania, jaką są pędzle, albo też aerografu. Rekomendujemy jednak farby ścienne, które są odporniejsze i lepiej się osadzają na ścianie, do tego nie tracą szybko intensywności i zachowują swoje własności mechaniczne.

Nie zapominajmy, że cena za artystyczne malowanie ścian to nie jest koszt samych materiałów. Składa się na nią również robocizna, ale także umiejętności. Umiejętności te są nie do wycenienia, ponieważ tylko doświadczony artysta przygotuje dzieło perfekcyjnie, z dbałością o każdy szczegół. Dlatego przy malarstwie artystycznym nie warto kierować się ceną – warto kierować się przede wszystkim portfolio firmy lub samego artysty.

Zostaw odpowiedź