Malarstwo abstrakcyjne – komu się podoba?

8 485

Abstrakcja kojarzy się nam z czymś nieokreślonym i nieokiełznanym. Jeśli chodzi o malarstwo abstrakcyjne to jest ono swobodne, dają ogromne pole do popisu autorowi obrazu, ale fanów tego typu malarstwa nie jest zbyt dużo. Dlaczego?

Od dziecka rodzice, wychowawcy i całe społeczeństwo wpaja dziecku ideę pięknego otoczenia i wspaniałych obrazów. Kreski i mazaki są niepożądanym sposobem wyrażania danego tematu. Już od najmłodszych lat sugeruje się dziecko, że malarstwo abstrakcyjne nie jest idealne i lepiej zachować poprawność. Stawiać na proste i linie i dokładnie zarysowane rysy twarzy, a nierozmazaną postać. To nauczanie dziecka poprawnego malowania ma później wpływ na jego podejście do sztuki. Nie ważne, czy będzie znawcą, czy zupełnym laikiem, patrząc na obraz, będzie potrafił wyrazić swoje emocje, a jeśli uwzględni swoją twórczość sprzed kilku laty, to zrozumie, że obraz powinien być piękny, przedstawiać piękny widoczek, jakieś wydarzenie lub daną osobę. Kreski i kropki nie są synonimem sztuki. Biorąc pod uwagę taki sposób myślenia, można śmiało stwierdzić, że malarstwo abstrakcyjne sztuką nie jest i nigdy nie będzie, bo mamy tutaj do czynienia niezbyt poukładanymi figurami, ekspresją, a nie elegancją i ułożeniem.

Wciąż jednak pewna część osób docenia malarstwo abstrakcyjne. Jest ono niejako odzwierciedleniem uczyć artysty. Ma nam przekazać, to w nim siedzi i czego nie jest w stanie wyrazić w inny sposób. Malarstwo abstrakcyjne idealnie oddaje otaczający nas świat, który nie jest już tak logiczny i poukładany. Każdy dzień przynosi coś nowego i trudno jest tutaj mówić o przewidywalności.

Pomimo tego, że w praktyce malarstwo abstrakcyjne jest niejako synonimem współczesności, świata, który nas otacza, to wiele osób zarzuca malarzom abstrakcyjnym, że nie mają talentu, a malarstwo abstrakcyjne przypomina rysunek dziecka. Laikowi trudno jest jednak zrozumieć malarstwo abstrakcyjne. Znawcy tej dziedziny są wstanie pojąc przekaz artysty i docenić jego kunszt malarski. Wbrew pozorom wymaga to sporej wiedzy i ogromnego talentu. Chodzi o linie, ruchy pędzlem, proporcje. Każdy może wciąż kartę papieru i narysować na niej krzyżyk, ale nie każdy taki krzyżyk będzie dziełem. Dla jednych osób jest to oczywiste, dla innych zabawne. Oczywiście czasem jest to kwestia nazwiska lub por prostu pseudo znawców malarstwa, a jeśli chodzi o malarstwo abstrakcyjne to takich pseudo znawców nie brakuje na całym świecie. Czasem są to po prostu bogaci ludzie, których stać na zakupienie ekstrawaganckiego obrazu, a osoby, które takiej osobie towarzyszą, np. podczas wystawy nie chcą odstawać od reszty i szeroko komentują dzieło autora X, która ma być wyjątkowe i w przyszłości osiągnąć wysokie ceny. Jeśli osoba wypowiadająca takie słowa jest wpływowa to specjalista, który skrytykuje dzieło i tak nie zmieni przeznaczenia tego malarze. Osoby wysoko postawione mają ogromny wpływ na pojmowanie sztuki współczesnej. Która czasem bawi, a czasem zachwyca w swej prostocie i oryginalności, której nic nie przebije.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.