Wielka moda na seriale telewizyjne

0 16 879

W dzisiejszych czasach kultura masowa pełni ogromną rolę. Wszystko to jest zasługą globalizacji. Ludzie ze wszystkich zakątków świata mają dostęp do tych samych wykonawców, książek, dzieł sztuki oraz filmów. Właściwie po premierze filmu, można go z powodzeniem ściągnąć z Internetu i obejrzeć na innym końcu świata. Stąd też, można stwierdzić, że kultura masowa podbija świat. Jednym z elementów tej kultury są oczywiście seriale telewizyjne.

Jeszcze kilkanaście lat temu, seriale zarezerwowane były dla osób starszych, które wiele godzin w ciągu dnia spędzały w domu oraz dla gospodyń domowych. Były to zazwyczaj pozycje obyczajowo-dramatyczne lub po prostu telenowele. Młodzi ludzie kompletnie nie interesowali się zjawiskiem seriali i dużo bardziej woleli filmy kinowe oraz telewizyjne. Jakiś czas temu, poprzez sukces jednego lub dwóch seriali, okazało się, że szczególnie Amerykanie uwielbiają spędzać swoje popołudnia i wieczory przed telewizorem podziwiając losy bohaterów kolejnych sezonów seriali. Boom na seriale stał się tak silny, że wszystkie amerykańskie stacje telewizyjne zaczęły kręcić swoje własne produkcje.

Również w Polsce widzowie pokochali bohaterów seriali. Najpierw, nasze stacje kupowały po prostu produkcje zagraniczne, najchętniej największe hity amerykańskie. Z czasem jednak, zaczęliśmy kręcić swoje własne seriale, osadzone w polskich realiach. Część z nich jest kręcona oczywiście na licencjach zagranicznych, ale niektóre powstają u nas od początku do końca. Seriale rządzą telewizją na świecie, jak również w Polsce. Właściciele największych stacji zabijają się o najbardziej popularne produkcje amerykańskie, czy też brytyjskie i są w stanie zapłacić za nie ogromne pieniądze. Widzowie są niezwykle zadowoleni z tego powodu i proszą o więcej.

Obecnie seriale kręcone są właściwie na każdy temat. Jak zawsze, wielką popularnością cieszą się te o tematyce lekarskiej i medycznej. Od kilkunastu lat widzowie mogą podziwiać losy bohaterów serialu Chirurdzy, a do niedawna oglądali Doktora House’a, czy też Ostry dyżur. Te amerykańskie seriale po prostu biły rekordy popularności. W Polsce również kręconych było kilka seriali o takiej tematyce, z większym lub mniejszym sukcesem. Pierwszy z nich, Na dobre i na złe kręcony jest do dzisiaj i nadal cieszy się dość dużą popularnością. Inne, jak na przykład Lekarze, szybko zniknęli z ramówki, kiedy okazało się, że widzowie nie utożsamiają się z bohaterami produkcji.

Poza lekarzami, bardzo chętnie oglądamy również policjantów w akcji. Dlatego też wszelkiego rodzaju Kryminalne zagadki Las Vegas, czy Nowego Jorku, a także serial Kości, czy Castle, cieszą się ogromną popularnością. Osoby o mocniejszych nerwach od lat śledzą serial Criminal Minds, który prezentuje najciemniejsze strony ludzkiej osobowości. Wszyscy kochamy kryminały, dlatego też tak wielką popularnością cieszyła się amerykańska adaptacja serialu norweskiego nazwana the Killing. Również w Polsce kręcone są seriale o podobnej tematyce. Z uznaniem krytyków i publiczności spotkał się serial Prokurator, który zagościł na antenie polskiej telewizji. Oglądaliśmy również chętnie seriale Oficer, Zbrodnia i Pakt. Cieszy też to, że w serialach tych zaczynają w Polsce grać aktorzy z prawdziwego zdarzenia, którzy dotąd znani byli głównie z prawdziwych produkcji filmowych. Widzowie bardzo chętnie sięgają po takie seriale, ponieważ pewni są ich poziomu.

Oczywiście nie można zapominać o serialach prawniczych. Allie Mc Beal przez wiele lat oglądały miliony ludzi na całym świecie. Obecnie jej rolę przejęła Good Wife, która już od kilku sezonów bije w Ameryce rekordy popularności. Oprócz spraw sądowych, w serialu możemy przyjrzeć się również polityce od wewnątrz i różnego typu intrygom. W podobnym klimacie osadzony jest serial House of Cards, który jest najchętniej oglądanym serialem na amerykańskim rynku. W Polsce, staramy się również produkować seriale o tematyce sądowej i politycznej. Pierwszą próbą był serial Prawo Agaty, który był polską wersją serialu o słynnej amerykańskiej prawniczce. Obecnie kręcony jest również serial O mnie się nie martw, który w dość komediowy sposób pokazuje życie bohaterów. Pojawia się w nim wiele wątków obyczajowych, ponieważ Polacy lubują się w obyczajowych produkcjach. Może o tym świadczyć dość duży sukces nowego serialu z Małgorzatą Kożuchowską – Druga szansa. Okazało się, że aktorka świetnie czuje się również w takich rolach.

Nie można zapomnieć również o krótkich komediowych serialach, tak zwanych sitcomach, które stanowią podwaliny masowej kultury. Amerykanie kochają takie produkcje i każdego dnia można ich obejrzeć w ich telewizji przynajmniej kilka. Oczywiście, najbardziej popularny z nich to słynne Big Bang Theory. Aktorzy serialu mają tak ugruntowaną pozycję w świecie telewizyjnym, że udało im się osiągnąć najwyższe stawki w historii. Za każdy kilkunastu minutowy odcinek serialu każde z nich, grających główne role otrzymuje gażę w wysokości miliona dolarów. Nigdy jeszcze żaden aktor nie mógł liczyć na takie pieniądze za rolę serialową. Przez lata amerykanie oglądali również seriale Jak poznałem Waszą matkę, Dwóch i pół, czy też Mike and Mollie. Nie można zapomnieć o serialu, który co roku wygrywa we wszystkich kategoriach na festiwalach, czyli the Modern Family.

Polacy także kochają seriale komediowe i lubią się śmiać. Dlatego przez wiele lat nie znikał z anteny serial Trzynasty posterunek, a Świat według Kiepskich można oglądać na antenie już od dwudziestu lat. Obecnie dużą oglądalnością cieszy się serial Rodzinka.pl. Co sezon powstają również nowe produkcje, niektóre z nich utrzymują się, a inne bardzo szybko znikają. Okazuje się, że seriale telewizyjne oglądają już dosłownie wszyscy. Niekiedy czekamy, aż pojawią się one w polskiej telewizji, a czasami decydujemy się na wykupienie specjalnych pakietów, aby móc je pobierać z Internetu bez opłat dodatkowych. Szczególnie młodzi ludzie kochają seriale telewizyjne i często śledzą je z zapartym tchem. Oczywiście, filmy nadal cieszą się popularnością i wszyscy kochamy prawdziwe kino, ale seriale towarzyszą nam w naszym codziennym życiu.

Zostaw odpowiedź