Teatr a prawidłowy rozwój dziecka

6 349

Wiele osób twierdzi, że edukacja teatralna powinna być niezbędnym elementem wychowania każdego, młodego człowieka. Tylko w ten sposób można wychować wrażliwego odbiorcę sztuki wszelkiego typu. Edukacja artystyczna rozwija również inteligencję dziecka oraz kształtuje jego emocje. Teatr w idealny sposób przygotowuje dziecko do pracy intelektualnej. Pobudza u niego pewne cechy. Wśród nich najczęściej wymieniane są kreatywność, ciekawość oraz zdolność po analizy. Cechy te mogą przydać się dziecku w późniejszym, dorosłym życiu.

Dzieci także mają swoje potrzeby psychiczne. Jeśli nie zostaną one zaspokojone to ich osobowość nie będzie kształtowała się w sposób prawidłowy. Wizyta w teatrze jest przeżyciem zbiorowym. Dziecko uczestniczy w czymś ważnym, jest uczestnikiem spektaklu, może się identyfikować z pewną społecznością. Warto podkreślić, że przeżycia, które dziecko przeżywa w grupie są znacznie mocniejsze niż te, które przeżywa w samotności. Oczywiście świat teatru wprowadza także dziecko w pewien tajemniczy świat. Dlatego właśnie dzieci lubią oglądać przedstawienia oraz słuchać bajek. Jest to naprawdę coś wyjątkowego. Na pewno długo będą przeżywały jakiś spektakl, na którym miały okazję być. Oczywiście wizyta w teatrze ma także inne zalety. To także nauka spostrzegawczości oraz umiejętności koncentracji. Wielu rodziców edukację teatralną pozostawia szkole i nauczycielom. Jest to błąd. Wizyta w teatrze może być bardzo ciekawym sposobem na spędzienie czasu w miłej, rodzinnej atmosferze. Często jest to wyjście wręcz świąteczne. Do teatru dziewczynki ubierają sukienki, a chłopcy białe koszule. Pierwsza wizyta w teatrze powinna mieć miejsce bardzo szybko. Niektórzy mówią, że może to być już przed drugim rokiem życia.

Jeśli chodzi o samą edukację teatralną to warto wiedzieć, że w hasło to wpisują się nie tylko wizyty w teatrze, ale także zabawa w teatr. Dziecko z biegiem czasu nie chce tylko patrzeć, ale zaczyna pragnąć uczestniczenia w spektaklu, bycia aktorem. Uczestnictwo w spektaklu także przynosi wiele korzyści dla dziecka. Dzięki temu, że może ono być na scenie to zwiększają się jego muzyczne, plastyczne oraz ruchowe możliwości. Oprócz tego dziecko może spełnić swoje największe marzenie. Może na przykład na chwilę stać się swoim ulubionym bohaterem.

Zabawa w teatr z pewnością pomoże dziecku w przełamaniu nieśmiałości. Jeśli nasze dziecko ma problem z nawiązaniem kontaktu z rówieśnikami koniecznie powinniśmy zapisać je na tego typu zajęcia. Także dzieciom, które są hałaśliwe oraz niezdyscyplinowane, teatr może pomóc. Warunkiem jest tutaj dobór zajęć. Idealne wydają się być te, w których dzieci same mogą wymyślać tekst przedstawienia, a nie muszą pracować na gotowym tekście. To pozwoli im jasno formułować swoje myśli. Dzięki temu dzieci będą mogły także powiększyć zasób swoich słów. Zajęcia teatralne dla dzieci mogą koncentrować się również na interpretacji utworów literackich oraz opowiadań. Dzięki zabawie w teatr dzieci na pewno rozwiną swoją spostrzegawczość oraz będą lepiej się uczyły.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.