Tabloidyzacja mediów w Polsce

0 22 347

Media stanowią niezwykle istotny element kultury. Dzięki nim, ludzie mają dostęp do kultury mniej lub bardziej popularnej i mogą zapoznać się z opiniami krytyków. Tak naprawdę w dużym stopniu, to media kreują kulturę masową na całym świecie i to od nich zależy to, czym ludzie będą się bardziej lub mniej interesować. Niestety, okazuje się, że tabloidyzacja mediów w naszym kraju powoli sprawia, że kultura Polaków nie jest zbyt wysoka.

Nasze media dążąc do dużej popularności zaczęły interesować się sprawami tak naprawdę błahymi i mało istotnymi. Najważniejsze informacje, jakie pojawiają się na pierwszych stronach gazet i w prasie codziennej dotyczą niestety skandali, romansów i afer. Nie ma miejsca na rzetelną informację, a jedynie na bezsensowne newsy ze świata ludzi znanych i bogatych. Polacy zaczęli interesować się prywatnym i osobistym życiem polityków i gwiazd kina i muzyki, zamiast zainteresować się istotnymi kwestiami dotyczącymi przyszłości ich kraju.

Każdy w dzisiejszych czasach ma szansę wybić się i stać się sławnym, niezależnie od tego, co ma on do powiedzenia. Liczy się to, aby wyglądał w sposób wyróżniający się i najlepiej wypowiadał się w kontrowersyjny sposób. Nawet pogodynka może w naszym kraju liczyć na miano celebrytki, jeżeli będzie ona chętnie opowiadała o swoich dzieciach i problemach łóżkowych na łamach tabloidów. Nastały czasy, kiedy wiele osób jest znanych z tego, że są po prostu znane. Niektóre z nich kreują się w dość wyrafinowany sposób. Przykładem doskonałym może być Natalia Siwiec, która nagle pojawiła się na Euro 2012 i stała się sławna w całej Europie. Wynikało to z tego, że bardzo chętnie prezentowała ona swoje walory w obcisłych bluzeczkach z godłem Polski i krótkich spódniczkach. Wielu osobom wydawało się, że jest ona przypadkową dziewczyną, bardzo ładną, która została miss Euro. Otóż, nic bardziej mylnego. Natalia od lat pracowała na swój sukces. Dzięki dobrej managerce, udało jej się zachwycić publiczność na Euro. Obecnie pojawia się ona każdego dnia na tak zwanych ściankach oraz w miejscach publicznych, na premierach teatralnych i kinowych, tylko po to, aby się pokazać. Aby przyciągnąć publiczność, została ona również zaangażowana ostatnio do przedstawienia teatralnego. Jej rola polega jednak jedynie na tym, że ma pojawić się na scenie i jest niema. Świadczy to o tym, jak bardzo przyciągnąć Polaków do jakiegoś dzieła może jedynie postać celebryty, który nic do tego przedstawienia nie wniesie.

W Internecie funkcjonuje bardzo wiele popularnych witryn plotkarskich, które całą swoją energię skupiają na takich właśnie newsach. Nawet poważne serwisy informacyjne chętnie podają informacje o czyimś rozwodzie, romansie, czy też problemach z używkami. Ludzie pragną takiej informacji i skupiają się na niej totalnie niepotrzebnie. Ma to bardzo negatywny wpływ na nasze życie kulturalne. Często ciężko jest znaleźć informację o festiwalu muzycznym, filmowym lub teatralnym, ponieważ wszystkie media skupiają się na tym, że celebry ta rozbił swój drogi samochód pod wpływem alkoholu. Wiele osób nie jest zadowolonych z faktu tabloidyzacji mediów informacyjnych w Polsce. Niekiedy bowiem brakuje nam rzetelnych informacji o prawdziwych problemach dzisiejszego świata. Niestety, są również takie osoby, którym jest to na rękę i pasjonują się one chętnie takimi informacjami. W szczególności dotyczy to osób starszych, które najczęściej kupują tabloidy w kioskach.

Zostaw odpowiedź