Szuka współczesna – charakterystyka

5 730

Pojęcie sztuki w chwili obecnej jest naprawdę szerokie. Niegdyś sztuką było tylko malarstwo, teatr, muzyka i rzeźba. W chwili obecnej sztuką jest również ubieranie się, dekorowanie wnętrze, projektowanie pojazdów, czy budynków, a ponadto same przedmioty codziennego użytku są swego rodzaju sztuką.

Sztuka współczesna obejmuje tak ogromną ilość rzeczy, że trudno jest ją opisać w kilku słowa. Gdyby ktoś próbował określić zagadnienie, jakim jest sztuka współczesna, na pewno użyłby jednego określenia: różnorodność. Sztuka współczesna nie jest oczywista, czy sztampowa, nie określają jej żadne reguły, ewoluuje, ulega wpływom różnych trendów, jest inna na każdej płaszczyźnie i inaczej obierają ją ludzie w różnym wieku.

Z jej strony mamy młodych ludzi, dla których sztuka współczesna to muzyka techno i elektryczna, pomieszana a z popem i reggae, a do tego z klasyką. Sztuka współczesna to również technologia, która stawia na prostotę linii i kolorów. Moda na świecące elementy ozdobne minęła bezpowrotnie, obecnie królują idealne proste linie i stonowane kolory.

Jak już wcześniej wspomniano sztuka współczesna to również wystrój wnętrz, który każdy obiera inaczej, podobnie jak to jest w przypadku stylu ubierania się. Z jednej strony mamy ciepłe drewno i klasyczne formy, z drugiej strony sztukę nowoczesną, która jest prosta, nieco chłodna i zasadnicza, ocieplają ją jednak elementy retro. Mamy tutaj wymieszanie stylów, które w wielu poprzednich epokach nie było takie oczywiste.

Oczywiście sztuka współczesna wykształciła się pod ogromnym wpływem poprzednich epok. Współcześni artyści swoją technikę opracowywali śledząc dzieła najwybitniejszych malarzy. Całą ich wiedzę gromadzą w jedną całość i dodając temu nieco nowego spojrzenia, stworzyli naprawdę niezwykłe ujęcie sztuki.

Współcześnie sztuka to również filmy, które kreują myślenie wielu osób. Nie zawsze korzystanie wpływają na nasze poglądy, ale są swego rodzaju łącznikiem między zwykłym szarym człowiekiem a sztuka wyższą. To w filmach ludzie znajdują naprawdę ogromną ilość inspiracji. Obejrzane seriale, filmy, dokumenty wywierają ogromny wpływ na psychikę ludzką i sztuka nowoczesna jest tego odzwierciedleniem. Gdy w przeszłości na świecie dochodziło do kataklizmu, to odbieranie go było zupełnie inne niż obecnie. Artysta próbował sobie wyobrazić ogrom strat, ale wszystko i tak było zniekształcone i gdy jakieś wydarzenie zainspirowało go do stworzenia dzieła, to zawsze było ono nieco zniekształcone. W chwili obecnej wszechobecne media pozwalają artyście pobudzić wyobraźnię, czasem nawet aż za bardzo.

Sztuka współczesna jest niejednokrotnie nasycona emocjami, przesycona kolorystyką lub formami, a jednocześnie prosta i klasyczna. Powstają z tego ogromne kontrasty i cha to słowo obok różnorodności najlepiej opisuje sztukę nowoczesną, która czasem nas zachwyca urokiem, a innym razem przeraża. Niewątpliwie jest to jeden z tych elementów otaczającego nas świata, który albo się kocha, albo nienawidzi. Tradycjonaliści, przywiązani do płóciennych malowideł nie będę ubóstwiali sztuki nowoczesnej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.