Dla wielu początkujących pisarzy wydanie własnej książki jest spełnieniem marzeń. Niestety, nie jest to proste zadanie, chociażby dlatego, że większość wydawnictw nie decyduje się na zainwestowanie w nieznanego autora. Nie oznacza to jednak, że debiutanci mają zamkniętą drogę przed literacką karierą. Warto zastanowić się, w jaki sposób można zrealizować cel w postaci wydania książki o odpowiednim nakładzie.
Początkowym etapem kariery literackiej dla wielu pisarzy są konkursy literackie. Organizują je najczęściej biblioteki lub organizacje o charakterze kulturalnym. Za ich pośrednictwem można zdobyć swoje pierwsze wyróżnienia, które na pewno dla każdego debiutanta będą źródłem niemałej satysfakcji. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że tego typu konkursy cieszą się sporym zainteresowaniem, w związku z czym nie należy się poddawać, nawet jeśli nasza praca nie zostanie zauważona. Zwycięstwo w konkursie literackim często wiąże się z wydrukowaniem wyróżnionego tekstu w pokonkursowym almanachu. Tego typu wydawnictwa posiadają własny numer ISBN, co jest dodatkową zaletą. Warto nadmienić, że większość wydawców, którzy mają do czynienia z książką debiutanta, zawsze zwraca uwagę na zdobyte przez niego nagrody. Co za tym idzie, startowanie w tego typu konkursach w rzeczywistości przybliża nas do wydania własnej powieści czy tomiku wierszy. Informacje o aktualnych konkursach są dostępne w Internecie – w tym również na portalach o tematyce literackiej.
Inną drogą do wydania własnej powieści jest współpraca z wydawnictwem, które podejmie się tego zadania za konkretną opłatą. Na naszym rynku działa wiele tego typu firm oferujących debiutantom spełnienie literackiego marzenia. Należy jednak zaznaczyć, że często są one nastawione przede wszystkim na czerpanie zysku ze zleceniodawcy, a działania promocyjne nie są już podejmowane. W rzeczywistości autor najczęściej zostaje sam z niemałą ilością egzemplarzy, które nie są przyjmowane przez księgarnie. Trzeba także zauważyć, że taka forma wydania książki wiąże się z uiszczeniem niemałej zapłaty, która zazwyczaj jest sporym obciążeniem finansowym dla początkującego pisarza. Co więcej, niekiedy omawiane wydawnictwa nie zapewniają książkom odpowiedniej redakcji, w wyniku czego na rynku ukazują się pozycje z błędami stylistycznymi czy z literówkami. Nie należy zatem zbyt pochopnie podejmować tej decyzji, nawet jeśli zależy nam na czasie.
Na koniec warto nadmienić, że wiele profesjonalnych wydawnictw zajmuje się promocją dzieł debiutantów. Oczywiście współpracują one tylko z wybranymi autorami, którzy zaciekawili ich swoimi powieściami lub tomikami wierszy. Każdy debiutant może wysłać do nich próbkę swoich możliwości, czekając na odpowiedź. Być może dana książka tak zainteresuje wydawcę, że zdecyduje się on wydać ją bez wkładu finansowego pisarza. Taka sytuacja jest najlepsza dla debiutanta, bo nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Co więcej, omawiane wydawnictwa przykładają ogromną wagę zarówno do redakcji wydawanych książek, jak i do ich promocji. Dzięki ich wsparciu można szybko zdobyć odpowiednią renomę.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.