Pokochaliśmy książki elektroniczne

5 513

Coraz więcej osób sięga po czytniki książek elektronicznych oraz po e-booki. Rynek ten z roku na rok rośnie w siłę. Niektórzy twierdzą, że wkrótce elektronika wyprze tradycję. Jednak oczywiście są fani tradycyjnych rozwiązań, którzy na pewno chętnie będą ciągle sięgać po książki drukowane. Sprzedaż e-booków z roku na rok wzrasta o kilkaset procent. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj cena takiej książki. Wiadomo, że książka elektroniczna będzie miała niższą cenę. Nie płaci się bowiem tutaj za druk, a to jest naprawdę spory koszt.

W Polsce popularność e-booków także rośnie. Jednak nadal uważane są one za nowinkę techniczną, która wykorzystywana jest przede wszystkim przez osoby młode i wykształcone. Bardzo często można dostrzec osoby, które siedzą na ławce w parku czy w pociągu z tabletem czy telefonem w ręku i czytają. Książkę elektroniczną można bowiem czytać na tego typu urządzeniach. Jeśli chcemy to możemy także zainwestować w profesjonalny sprzęt, jakim są czytniki e-booków. Książki elektroniczne są wygodne. Nie trzeba nosić ze sobą ciężkiej książki aby móc ją przeczytać choćby właśnie w plenerze. Oczywiście zdarzają się także tacy, którzy mówią, że czytanie z monitora nie jest dla nich tak komfortowe jak czytanie druku. Jednak w końcu każdy pożeracz książek na pewno prędzej czy później sięgnie po tego typu książki. W telefonie bez problemu można zmieścić całą domową biblioteczkę. Wydawcy cieszą się z takiego obrotu sprawy. Powstają bowiem nowe księgarnie, które specjalizują się w sprzedaży takich książek. Sprzedaż rośnie i kryzys na rynku książek zakończony.

Warto zwrócić uwagę na to, że e-booki poprawiają czytelnictwo. Co jakiś czas przedstawia się nam bowiem sondaże, z których wynika, że nie czytamy książek. Okazuje się jednak, że nie do końca. Wszyscy zauważają, że wraz ze wzrostem zainteresowania wokół e-booków rośnie także poziom czytelnictwa. Z pewnością wpływ na to mają ceny. Są one niższe od książek drukowanych.

Zagrożeniem dla rynku e-booków jest oczywiście piractwo. Dotyka ono wszelkich dziedzin naszego życia. Ludzie kopiują dane treści i dodają je do internetu bez wiedzy właściciela i autora tych treści. Jest to zabronione przepisami prawa, jednak takie praktyki są ciągle popularne. Są także tacy, którzy szukając oszczędności, sięgają po nielegalne kopie książek elektronicznych. Jest to naprawdę spory problem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że takimi działaniami sami sobie szkodzimy. Nie możemy oczekiwać tego, że dostęp do kultury będzie bezpłatny. Jeśli będziemy korzystać z pirackich plików to wówczas autor nie otrzyma wynagrodzenia za swoją pracę. Przez to nie będzie mógł obniżyć cen swoich prac. Trzeba wiedzieć, że kopiując pliki i upowszechniając je mamy wpływ na cenę. Jeśli autor danej pracy otrzymałby wynagrodzenie za każdą kopię, która została rozpowszechniona w sposób nielegalny to wówczas nie musiałby się niczym martwić, a dostęp do tego typu kultury byłby znacznie tańszy. E-booki to oczywiście rewolucja, ale jak widać także zagrożenie dla rynku książek na całym świecie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.