Moda jako element kultury masowej

0 48 411

Kultura popularna odgrywa obecnie bardzo ważną rolę w naszym świecie. Dostęp do masowej kultury jest tak duży, że praktycznie na każdym końcu świata można słuchać już tej samej muzyki i oglądać te same filmy. Również moda na stałe stała się elementem kultury masowej. Ludzie na całym świecie mogą kupować ubrania tych samych marek o tych samych wzorach. Jeszcze nigdy moda tak bardzo nie rozprzestrzeniała się po całym świecie.

Oczywiście, stolicą mody jest Europa, a konkretnie największe europejskie miasta, jak Paryż, czy Mediolan. Okazuje się jednak, że moda, która dotyczy przeciętnych osób, chodzących po ulicach przestaje mieć cokolwiek wspólnego z haute couture. W modzie masowej, przeznaczonej dla zwykłych ludzi pojawiają się trendy, które w ciągu jednej chwili rozprzestrzeniają się po wszystkich kontynentach i krajach. Jednych ten problem dotyka bardziej, innych nieco mniej. W wielu miejscach na świecie nadal obowiązują dość tradycyjne stroje lub stroje regionalne.

W państwach rozwijających się, praktycznie wszyscy ubierają się w podobny sposób. Ostatnio bardzo popularne stało się podejście modernistyczne, w stylu urbanistycznym. Ubrania coraz bardziej zaczynają przypominać stroje z filmów futurystycznych. Na warszawskich pokazach mody można spotkać głównie szarość i zgniłą zieleń oraz czerń. Często pojawiają się również materiały typowo dresowe i dżinsowe. Oczywiście, w każdym sezonie kroje oraz wzory nieco się zmieniają, jednakże trend idzie w jednym kierunku.

Zostaw odpowiedź