Lata dwudzieste i trzydzieste minionego stulecia zdominowane zostały przez geometryczne wzornictwo i luksusowy styl. Art Deco zdominowało na długo wszelkie dziedziny sztuki użytkowej i dotykały każdej dziedziny życia – niezależnie czy chodziło stolik czy transatlantyk.
Styl Art Deco swoją nazwę wziął od jednych z najsłynniejszych francuskich targów – Wystawy Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Nowoczesnego. Jej otwarcie miało miejsce w stolicy Francji w roku 1925 i dotyczyła ona wzornictwa oraz sztuki użytkowej. A zatem mówiąc o tym kierunku, nie mamy na myśli jako takiego kierunku w malarstwie, ale pierwszy faktyczny trend w zdobnictwie stricte przemysłowym. Styl ten wytworzył się przede wszystkim na ogólnym pragnieniu nowości. Odbiorcy zachwycili się zdecydowanymi barwami, czystymi kolorami i bardzo wyrazistym wzornictwem. Jednak największy zachwyt budziły nowoczesne jak na tamte czasy materiały. Obiektem westchnień konsumentów był bakelit oraz wypolerowane chromy. Popularne również były wszelkie inne materiały o gładkich powierzchniach. W powszechnym wykorzystaniu znalazły się więc szkło i porcelana a także ceramika oraz żelazo i brąz.
Art Deco to czas gdy królowały geometryczne wzory. A były one dosłownie wszędzie. Niezależnie czy chodziło o architekturę czy przedmioty codziennego użytku – wszędzie doceniana była wyraźna i nieskomplikowana linia. Ogromna precyzja i matematyczna dokładność stały się wyznacznikiem mody i szyku. Wzornictwo opierało się na bardzo sugestywnych ale prostych symbolach. Charakterystycznymi środkami wyrazu dla tego okresu, są wszelkie wzory oparte na błyskawicach czy promieniach słonecznych. Popularność zdobyła również forma schodkowa. Proste i opływowe kształty trafiły nawet do transportu. Ówczesna moda dotknęła producentów samochodów oraz pociągów, które do dzisiaj zachwycają elegancją linii oraz wykończeniem wnętrz. Było to ważne, bo podróżowanie w tych latach było bardzo modne i wyznaczało standardy luksusu oraz światowego obycia
Bardzo wyraźna, prosta i niemal krzykliwa stylistyka odcisnęła się na całej masie przedmiotów i dziedzin życia codziennego. Miłośnicy starego kina dobrze znają wpływ Art Deco również na tą gałąź sztuki. Szczególnie charakterystyczne dla tego okresu były postacie kobiece. Wcześniejsze lata przebiegały jeszcze pod znakiem gorsetu, ale nowy trend zmienił całkowicie oblicze mody damskiej. Kobiety stały się bardziej „chłopięce”, zaczęły strojem tuszować swoje kształty i nosiły krótkie fryzury.
Szczególnie wyraźną pozostałością po stylu Art Deco jest liternictwo. Modne do dzisiaj trójwymiarowe czcionki o dużej głębi i matematycznej – niemal maszynowej – konstrukcji są popularne również dzisiaj na szyldach i afiszach reklamujących przeróżne marki i produkty.
Czy Art Deco odeszło w niepamięć? Nie i nigdy całkowicie nie zniknie. Obecnie modne neonowe kolory i minimalistyczne kształty kojarzone z elegancją i prostotą to bezpośrednie naleciałości tego stylu. Współczesność cechuje się ogromną dowolnością, ale całymi garściami czerpie ze stylów dawniejszych. Jednym z nich jest właśnie nieśmiertelne Art Deco – pierwszy zryw sztuki użytkowej w kierunku nowoczesności.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.