Kulturalne zachowanie w teatrze

0 27 477

theatre-603076_1280Z pewnością mała liczba osób wybierających się do niektórych miejsc zapomina o zasadach dobrego zachowania a także savoir-vivre. W przypadku oglądania sztuki w teatrze należy także pamiętać o tym aby poprzez odpowiednie dostosowanie się do miejsca nie rozpraszać innych widzów czy aktorów na widowni. W teatrze savoir-vivre jest bardzo rygorystyczny ponieważ to miejsce jest przeznaczone dla osób kulturalnych ceniących dobrą sztukę i poziom właściwego aktorstwa.

Idąc do teatru pamiętaj o tym, aby w odpowiedni sposób się ubrać. Jeśli jesteś kobietą nie decyduj się na wybór krótkiej spódniczki. To nie jest najodpowiedniejsze miejsce na pokazywanie twoich zgrabnych nóg. Zamiast tego zdecyduj się aby postawić na bardziej oficjalne kolory. Bardzo dobrze może się sprawdzić biel i czerń. Nie możesz się zbytnio rzucać w oczy ubierając ekstrawaganckie kolory takie jak np. pomarańczowy, fioletowy lub różowy. Zadbaj o elegancję ponieważ w teatrze każdy przychodzi ubrany gustownie.

O ile w kinie możesz bez większych przeszkód jeść popcorn, popijając go coca-colą to tak naprawdę w teatrze nie jest to najbardziej odpowiedni moment. Nie zabieraj ze sobą żadnego jedzenia. W czasie przerwy będziesz miał okazję do tego aby szybko napić się herbatki lub zjeść jakiś szybki posiłek w postaci np. kanapki.

Jeśli wybierasz się do teatru zimą to tak naprawdę zrezygnuj z wejścia w okryciu wierzchnim. Swój płaszcz, kurtkę należy zostawić w specjalnej szatni tak aby nie robić zbyt dużego zamieszania jeśli chodzi tak naprawdę o przedstawienie w teatrze.

Jeśli idziesz na swoje miejsce to tak naprawdę postaraj się o to aby wchodzić na swoje krzesełko przodem do widzów. Nie odwracaj się do nich potocznym ,,tyłkiem” ponieważ to nie będzie zaliczane do dobrych manier.

Nie bądź spóźnialski. Przyjdź do teatru na wyznaczoną porę. Jeśli nie chcesz w żaden sposób rozproszyć aktorów na scenie a także nie przeszkodzić innym widzom poczekaj na przejście do przerwy. Uszanuj inne osoby, które w terminie pojawiły się na spektaklu. Powiedzenie – kto późno przychodzi sam sobie szkodzi może nabierać w tej sytuacji sensu.

W trakcie spektaklu nie próbuj dyskutować z widzami na temat aktorów występujących na scenie. Zachowaj milczenie aż do przerwy. Na pewno nie będzie to kulturalne kiedy w trakcie odgrywania sceny będziesz głośno się śmiał lub opowiadał dowcip swojej dziewczynie.

Kiedy na scenie pojawi się piękna aktorka a scena będzie ,,dwuznaczna” nie próbuj krzyczeć z końca sali lub gwizdać. Na pewno to jest niedopuszczalne. Jeśli będziesz nad wyraz nadpobudliwy będziesz mógł się spodziewać tego, że wyprowadzi Cię ochrona.

Podobał Ci się spektakl to bardzo dobrze – jednak nie decyduj się na osobiste wręczenie kwiatów aktorom. Po każdym przedstawieniu możesz liczyć na osoby, które tak naprawdę wcześniej zostały wyznaczone do zbierania przykładowych upominków przez widzów. Zachowaj kulturę na sam koniec. Wręcz swoje kwiaty z podziękowania do osób, które mogą zbierać te prezenty. Bądź przygotowany na tą okoliczność kiedy będziesz wiedział, że na scenie będzie odgrywał rolę twój ulubiony aktor lub aktorka.

Zostaw odpowiedź