Jak koszula nocna zmieniała się na przestrzeni wieków?

0 15 078

Koszula nocna jest obecnie strojem, który wiele kobiet nosi z ogromną przyjemnością. Jest to rodzaj nocnego stroju, który jest bardzo wygodny, a zarazem zazwyczaj uchodzi za zdecydowanie atrakcyjniejszy od piżamy. Jak każdy element ubioru, damska koszula nocna od czasu pojawienia się ulegała licznym przemianom. Jak wyglądała jej ewolucja? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Damskie koszule nie zawsze miały być atrakcyjne

Opisywanie historii nocnego ubioru jest o tyle trudne, że przez długi czas temu aspektowi garderoby nie poświęcało się dużo uwagi. Ze względu na panujące w ubiegłych wiekach obyczaje, trudno oczekiwać, by zostały po nich obrazy przedstawiające osoby w piżamach czy nocnych koszulach. Wychodzimy więc z założenia, że spano wówczas nago, w ubraniu dziennym tudzież specjalnych nocnych ubraniach, które jednak niewątpliwie mocno różniły się od dzisiejszych. Damskie nocne koszule były na pewno aż do połowy dziewiętnastego wieku raczej bezkształtne, ponieważ ich funkcją nie było podkreślanie atrybutów damskiej urody. Były to stroje, które zazwyczaj szyło się samodzielnie, nie poświęcając dużej uwagi ich krojowi.

Ewolucja koszuli nocnej

Szukając początków nieco mniej utylitarnie traktowanej nocnej mody damskiej, powinniśmy sięgnąć drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Wówczas wprowadzono ogromną ilość śmiałych wówczas innowacji, które pozwoliły zyskać temu elementowi ubioru jego dzisiejszy uwodzicielski charakter. Należą do nich między innymi:

– zdobienia takie jak haft i koronka

– poszerzona gama kolorów

– różne typy dekoltów – w kształcie litery V, kwadratowe, okrągłe

Od kiedy zaczęto wprowadzać do nich wyżej wymienione nowe, atrakcyjne elementy, koszule nocne stały się jednymi z najbardziej wyrafinowanych elementów damskiego stroju. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku niezwykle popularne stały się ekstrawaganckie koszule nocne w stylu empire, w latach 20. zaś francuska projektantka Madeleine Vionnet spopularyzowała eleganckie koszule nocne o skośnym kroju, które świetnie podkreślały figurę, a zarazem pozwalały na nieskrępowane ruchy. Produkowane podówczas w Paryżu nocne stroje były na tyle piękne, że w latach 30. w Ameryce zapanowała moda na noszenie ich jako strój wieczorowy!

Nowe wzory i tkaniny

W drugiej połowie dwudziestego wieku wprowadzone zostały zestawy składające się z nocnej koszulki oraz dopasowanych do niej kolorystycznie majtek, które dla wielu kobiet stały się najbardziej wygodną i zarazem atrakcyjną formą nocnego ubioru. Bardzo ważne dla rozwoju nocnych koszul okazało się również wprowadzenie sztucznych włókien takich jak na przykład nylon, dzięki którym ich produkcja stała się o wiele tańsza. Warto również zwrócić uwagę na wprowadzone w latach sześćdziesiątych nowatorskie elementy stylistyczne. Jako że była to dekada śmiałych eksperymentów, bardzo popularne stały się w tamtych czasach koszule nocne o ciekawych, abstrakcyjnych wzorach.

Obecnie koszule nocne ciągle są bardzo popularne i ich projektanci dokładają starań, by uczynić ich wygląd jak najbardziej atrakcyjnym. Jest to niewątpliwie w dużym stopniu efektem starań, które twórcy damskiego nocnego stroju poczynili w dziewiętnastym i dwudziestym wieku, by nadać temu elementowi damskiej garderoby większe znaczenie.

Zostaw odpowiedź