Aukcje sztuki – czy warto brać w nich udział?

13 914

Ostatnimi czasy w telewizji popularne są programy o aukcjach w Stanach Zjednoczonych. Uczestnicy licytują najróżniejsze rzeczy, czasem zabytkowe, czasem po prostu zwykłe graty, które ktoś zapakował w ładne pudełeczko. Część uczestników odbiera to, jako okazję do zarobienia pieniędzy lub traktuje takie aukcje, jako swoją pracę. Inni uważają, że jest to okazja do rozrywki, podniesienia adrenaliny i możliwość rywalizacji z innymi. Aukcje sztuki są bardzo często pokazywane w serialach i filmach o bogatych ludziach, a ma to związek z faktem, iż od zawsze społeczeństwo lgnęło do pięknych, świecących się rzeczy, które przykuwały wzrok i były intrygujące, nic więc dziwnego, że aukcje sztuki były takie popularne.

W chwili obecnej aukcje sztuki też są organizowane i w pewnych kręgach cieszą się ogromną popularnością. Czasem wiąże się to z możliwością zysku, uzyskania pamiątki rodzinnej, która została utracona przed kilkoma laty. Innym razem aukcje sztuki to okazja do spotkania ważnych osobistości, zdobycia kontaktów, czy po prostu rozrywki.

Od zarania dziejów na aukcjach sztuki gromadziły się elity, najbogatsi ludzie chcieli dowieść, ze są bogatsi, niż reszta i kupowali cenne obiekty za ogromne sumy pieniędzy. Aukcje sztuki były odzwierciedleniem pozycji społecznej. Jeśli nagle kogoś zabrakło na takiej aukcji, to najprawdopodobniej zbankrutował lub zmarł. Innego wytłumaczenia nie było. Aukcje sztuki sprzed lat można porównać do pokazów mody we współczesności. Wtedy i teraz najbogatsi i najważniejsi ludzie spotykali się, podziwiali i pokazywali, że mają więcej niż inni.

Obecnie aukcje sztuki to również miejsce spotkać osób, które interesują się sztuką. Nie wszyscy przychodzą tam z zamiarem zakupienia drogiego obrazu. Dla części osób jest to możliwość kontemplowania sztuki, rozmowy z osobami zafascynowanymi tymi samymi obiektami, czy po prostu wspaniałą okazja, żeby znaleźć klientów, bo np. dana osoba prowadzi galerię sztuki. Wszystko w tym światku jest bardzo powiązane.

Aukcje sztuki w chwili obecnej bardzo często mają charakter charytatywny. W tym przypadku obecność największych gwiazd, czy osobistości jest niezwykle istotna. Nieobecność może świadczyć o tym, że człowiek nie jest dobry dla innych i całe swoje bogactwo gromadzi gdzieś w skarpecie.

Jak można zauważyć aukcje sztuki, osoby, które biorą w nich udział i takie wydarzenia organizują to bardzo charakterystyczna grupa. Oczywiście nie oznacza to, że trudno jest się dostać na takie wydarzenie. Czasem organizowane są otwarte aukcje sztuki i każdy może wziąć w nich udział. Wciąż jednak miejsca organizujące aukcje sztuki stawiają na klienta z większym portfelem. Niejednokrotnie bardzo uważnie dobierają zapraszanych gości, pilnują tego, jak goście usiądą. Wszystko jest z góry zaplanowane. Osoba biorąca udział w aukcji musi być w dobrym humorze, aby kupiła jak najwięcej, a galeria zarobiła. Jak już wcześniej wspomniano aukcje sztuki to również świetne miejsce do nawiązania ważnych znajomości, gdyż przychodzą tutaj najbardziej zamożni i wpływowi ludzie, którzy lubią otaczać się pięknem.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.