Obrazy olejne – charakterystyka

Obrazy olejne zachwycają wiele osób, ale niewiele z nas wie, czym one się charakteryzują i kiedy zaczęto je malować. Jeśli chodzi o malarstwo olejne to należy zacząć od tego, że jest to technika malowania farbami olejnymi.

Obraz olejny obrazowi olejnemu nie równy – Dlaczego? Różne oleje nadają farmie nieco inne właściwości. W zależności od tego, czy do produkcji użyje się oleju lnianego z nasion maku, czy orzechów, samo malowanie przebiega nieco inaczej i efekty mogą być różne. Niektóre oleje powodują, że farba schnie szybciej, inne wydłużają proces schnięcia. Wciąż jednak obrazy olejne z każdego rodzaju farby zachwycają wiele osób na całym świecie. Ważne jest również to, że same farby również mają inną konsystencję, jedna są bardzie matowy, a inne mają bardzo widoczny połysk.

Obrazy olejne to wręcz pozorom, nie pomysł europejskich, chociaż nie można wykluczyć, że faktycznie też wpadli na ten pomysł bez żadnej inspiracji. Pierwsze „obrazy olejne” zostały namalowane przez indyjskich i chińskich malarzy już około 5 wieku, jednak dopiero w 15 w stały się one niezwykle popularne.

Niewątpliwe obrazy olejne stały się bardzo popularne. Wszyscy zaczęli malować farbami olejnymi

Sama technika malowanie farbami olejnymi to pokrywanie silnie naprężonego i jednocześnie dokładnie zagruntowanego płótna. W jego roli może wystąpić również gładka deska
. W przeszłości ważne było to, aby podłoże składało się z oleju, najczęściej lnianego. W związku z tym technika malowania farbą olejną była bardzo kosztowna, jednakże dzięki temu obrazy olejne miały nasycone barwy i wiele efektów, które sprawiały, że wyróżniały się one na tle innych obrazów malowanych innymi technikami. Warto też dodać, że obrazy olejne charakteryzuje duża trwałość.

Farby, jakie używane są w chwili obecnej do malowania obrazów olejnych, nie przypominają składem tych, które były używane w XV wieku. Przede wszystkim chodziło o zmniejszenie kosztów produkcji, aby obrazy olejne mogli malować wszyscy, a nie tylko najbogatsi artyści. Zamiast naturalnych pigmentów, zaczęto produkować farby olejne z pigmentów syntetycznych, a pod koniec XX wieku nastąpił przełom- rozpoczęła się produkcja farb olejnych wodorozcieńczalnych

Jeśli chodzi o obrazy olejne, to wyróżnia się dwie techniki malowania, czyli klasyczną, która polega na nakładaniu na barwny grunt cienkiej i jednocześnie monochromatycznej tak zwanej podmalówki, która ma charakter olejny, a następnie warstwy barwnej i kolejno kilkunastu warstw przezroczystych farb, również olejnych. Obrazy olejne malowane tą techniką mają bardzo wyrafinowaną kolorystykę i fantastyczną głębię kolorów. Natomiast druga technika to alla prima, która polega położeniu jednej, nieraz bardzo grubej warstwy kryjących farb olejnych, które czasem przez artystę były mieszane bezpośrednio na obrazie

Ze względu na użycie najwyższej jakości farb z naturalnych pigmentów do dziś możemy podziwiać najpiękniejsze obrazy olejne, które z całą pewnością są niezwykle intrygujące, przykuwają naszą uwagę i zadziwiają. Jednym z najbardziej znanych obrazów olejnych jest „Lekcja Anatomii” Rembrandta, czy „Mona Lisa” Leonarda da Vinci”