Ikony to nie tylko malarstwo

Przez niektórych ikony są postrzegane jako specyficzne formy malarskie. Dla większości ludzi ikony nie są jedynie zwykłym obrazkiem, ale przede wszystkim obiektem kultu religijnego. Taka ikona w prawosławiu ma nieprawdopodobną pozycję. Powinna znajdować się w każdym prawdziwym prawosławnym domu. Zazwyczaj to właśnie z nią najpierw witali się goście, by dopiero później obdarzyć swoim zainteresowaniem także i gospodarzy.

Ponoć pierwsze ikony powstały jeszcze za życia Jezusa Chrystusa i to właśnie jego miały przedstawiać, jednak tak naprawdę, pierwsze ikony powstały w VI wieku naszej ery i przygotowane były bardzo specyficzną techniką, polegającą na malowaniu obrazów farbami rozpuszczonymi w gorącym wosku. Taka technika była stosowana na przykład wcześniej już w malarstwie egipskim. Warto też pamiętać, że to właśnie stosunek do sztuki religijnej był jedną z poważniejszych przyczyn rozłamu na Kościół Wschodni i Zachodni.

Na początku ikony były samodzielnymi obrazami, wieszanymi na ścianach świątyń prawosławnych. Z biegiem czasu były wieszane w grupach i tworzyły ikonostas. Był też okres, kiedy zwrócono się przeciwko ikonom, uważając je za obrazoburcze. Wiele ikon w tym okresie po prostu zniszczono. Ikona na początku swojego istnienia wcale nie miała charakteru religijnego. Była swoistym portretem trumiennym. Dopiero z czasem nabrała charakteru religijnego.

Postacie przestały być realistyczne, a stały się wyidealizowane, uduchowione, nierealne. Doszło do tego, że wszystko na ikonach miało mieć charakter odrealniony. Nic nie mogło przypominać świata rzeczywistego. Ważna była w ikonach symbolika, nawet barw. I tak:

  • zazwyczaj tło postaci na ikonach było złote. Ten kolor miał symbolizować świętość,
  • czerwień była symbolem władzy, panowania nad światem.

Ikony zaczęły być bardzo podobne do siebie. Wiązało się to z wymaganiami Kościoła. Postaci Chrystusa. Matki Bożej, a także szeregu świętych miały być przedstawiane w określonej konwencji. Nie dopuszczano możliwości ingerowania w kanoniczność. Ikona miała przedstawiać świętość, wydobywać cechy boskie, nadnaturalne.

Jednym z najbardziej znanych twórców ikon był Andrzej Rublow. Twórców ikon było jednak bardzo wielu. Ich liczba rosła proporcjonalnie do potrzeb nowych wiernych. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa w obrządku wschodnim, powstawały warsztaty, które specjalizowały się w tworzeniu ikon. Na terenie Polski wiele takich warsztatów było w Bieszczadach. Tam osiadła przecież ludność w obrządku prawosławnym. W takich warsztatach pracowali twórcy ikon zaproszeni z Bizancjum. Kolekcje ikon można obecnie oglądać w muzeum, w Nowym Sączu.

Comments (0)
Add Comment