Charakterystyka współczesnych stylów muzycznych

Wprowadzenie

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że zanim ukształtował się język muzyka już była obecna w życiu człowieka. Pierwotną formą były to np.: wystukiwany prosty rytm i pojedyncze dźwięki wokalne. Przez całe stulecia muzyka ewoluowała, by od tych najprostszych form dotrzeć do XVI wiek, gdzie nastąpił rozwój wielogłosowości, którego bez wątpienia najwybitniejszymi przedstawicielami tamtego okresu byli Jerzy Fryderyk Haendel i najbardziej rozpoznawalna postać muzyczna okresu Baroku Jan Sebastian Bach. Kolejne lata to okres Klasycyzmu i rozwój symfonii, którego prekursorem był Ludwig van Beethhoven a największym wirtuozem tamtego okresu był Wolfganf Amadeus Mozart twórca licznych koncertów fortepianowych, skrzypcowych i innych form muzycznych między innymi opery, który razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do tzw. trójki „klasyków wiedeńskich”. Okres Romantyzmu, który przypada na lata 1815-1850 jest nam Polakom szczególnie bliski ze względu na najwybitniejszego polskiego pianistę i kompozytora Fryderyka Chopina. Wiek XX to muzyka współczesna oraz szeroki rozwój różnych form muzycznych.

Początek XX wieku

Wiek XX to okres w którym muzyka zaczyna rozwijać się wieloma nurtami między innymi: impresjonizm, dodekafonia, neoklasycyzm, którego przedstawicielami byli takie osobowości muzyczne jak Debussy, Ravel, Szymanowski, Berg, Webern, Strawiński, Prokofiew. Zaczynają pojawiać się zupełnie nowe i nieznane wcześniej formy muzyczne między innymi wkracza tzw. muzyka popularna i użytkowa zróżnicowana stylistycznie.

Blues

Gatunek ten wywodzi się z muzyki spirituals wykonywanych przez amerykańskich niewolników pochodzenia afrykańskiego pod koniec XIX wieku. Blues jako znana nam obecna forma dwunastotaktowego utworu pochodzi z początku XX wieku. Charakteryzuje się ona swoją sześciostopniową skalą (siódmy stopień jest powtórzeniem pierwszego tyle, że o oktawę wyżej) oraz sekwencją określonych akordów następujących po sobie. Skala bluesowa to w zasadzie pentatonika molowa z dodana kwintą zmniejszoną. Na tej skali można naprawdę bardzo fajnie improwizować i to właśnie na bazie bluesa ukształtowało się wiele późniejszych stylów takich jak: jazz, gospel, country, rock and rock, pop i inne.

Boogie-woogie

Jest to styl, który w dużej części bazuje na bluesie i charakteryzuje się porywającym do tańca rytmem. Początek tego stylu to lata 20’ XX wieku, ale prawdziwy rozkwit nastąpił w latach 30’ i 40’ XX wieku. Wtedy ten styl gościł na wszystkich parkietach. Pinetop Smith, był takim prekursorem tego stylu i to między innymi jego kompozycja „Pine Top’s Boogie Woogie” nadała kierunek temu gatunkowi. Takim najbardziej charakterystycznym instrumentem dla tego rodzaju stylu jest pianino i wielu pianistów grających inne style zaczęło w swoich utworach wykorzystywać charakterystyczne dla boogie-woogi elementy.

Rock ’n’ roll

O tym stylu napisano tony podręczników, książek, opublikowana miliony artykułów, bo jest to jeden z najbardziej powszechnych i znanych gatunków muzycznych. Styl ten jest tak naprawdę połączeniem kilku pokrewnych gatunków muzycznych takich jak: rhythm and blues, gospel czy omawiane powyżej boogie-woogie. Do końca nie wiadomo, który z utworów był tym pierwszym w tym stylu rock’n’roll, ale wielu melomanów uważa, że to utwór Jackie Brenstona „Rocket 88” był tym, który wyznaczył kierunek dalszego rozwoju. Wszystkie współczesne, a przynajmniej w przewarzającej większości kompozycje rock’n’rollowe oparte są na schemacie 12 taktowego bluesa. Tutaj też na początku wiodącym instrumentem było pianino, którego z czasem rolę instrumentu wiodącego przejęła gitara. Bez wątpienia jak mówimy o największych osobowościach rockandrollowego grania i śpiewania, ta należy przytoczyć w tym miejscu ikonę tego gatunku muzycznego Elvis Aaron Presley, którego często nazywano „Królem Rock and Rolla”. Przydomek ten do dziś jest jak najbardziej aktualny, bo była to niezwykła postać a takim drugim powiedzeniem odnoszącym się do tej legendy jest „Elvis wiecznie żywy”.

Muzyka latynoamerykańska

Zwana też latynoską pochodzi z Kuby i terenów Ameryki Środkowej oraz Południowej, a w szczególności Brazylii i Argentyny. Gatunek ten obejmuje wiele styli muzycznych i część z nich ma elementy pochodzenia hiszpańskiego. Jest to typowa muzyka taneczna a w szeregi jej zaliczamy takie style jak: tango argentyńskie, brazylijska samba, kubańskie mambo oraz salsa. Oczywiście z tych poszczególnych styli wytworzyły się kolejne jak: bossa nova, beguine, rumba czy cha-cha. W dużej mierze są to bardzo ekspresyjne i energiczne rytmy jak ma to miejsce w przypadku samby, ale również są rytmy wolniejsze jak chociażby wspomniana już bossa nova.

Jazz

Co do nazwy nie ma pełnego porozumienia wśród muzyków skąd ona tak naprawdę się wywodzi ale nie ulega wątpliwości, że jest to muzyka „czarnych” i to oni wiodą prym wśród wirtuozów tego gatunku. Ten tradycyjny podstawowy gatunek jazzu oparty jest na całych grupach synkopowanego rytmu charakterystycznego głównie dla swingu. Dużo elementów zostało zapożyczonych z bluesa, zwłaszcza często skala bluesowa jest podczas improwizacji wykorzystywana. Gatunek ten ma wiele stylów, a do takich najwcześniej powstałych należy dixieland, który jest poniekąd połączeniem takich stylów jak: bluesa i ragtime’a. Do takich mekk jazzu należy zaliczyć takie miasta jak New Orleans czy Chicago. W latach 30’ i 40’ XX wieku styl ten zdobył ogromną popularność między innymi za sprawą takich postaci jak Count Basie czy Ducka Ellingtona, którzy byli mistrzami dużych big-bandów jazzowych. Z czasem te duże orkiestry zaczęły przekształcać się w mniejsze zespoły i tutaj takimi pierwszoplanowymi postaciami były Charlie Parker wybitny saksofonista i kompozytor oraz trębaczowi i kompozytorowi Dizzy Gillespie. Jazz podobnie jak każdy inny gatunek muzyczny przechodził szereg transformacji i zaczęły ukształtować się jego odrębne formy jak funk czy jazz fusion. Taką ikoną jazzu i jego różnych współczesnych odmian lat 60’ XX wieku był niewątpliwie legendarny trębacz Miles Davis.

Pop

Jest to rodzaj muzyki rozrywkowej o najbardziej rozpowszechnionej popularności i stanowi jakby odmianę takiego spokojniejszego tzw. miękkiego rocka. Charakteryzuje się dość prostą linią melodyczną, dość łatwo zapamiętywaną a to dla tego, że szybko wpada w ucho słuchacza. Oczywiście i tu znajdziemy całą masę odmian popu: dance-pop, country-pop, pop-rock etc. etc. Było wielu artystów dużego formaty tego gatunku, ale niewątpliwie do największych ikon można zaliczyć Madonnę oraz Michael Jackson, którego nazywano i okrzyknięto „Królem Popu”.

Disco

Jest to typowa muzyka dyskotekowa która królował we wszystkich dyskotekach wielkich miast. Taka fala wielkiego rozwoju tego gatunku przypada na lata 70’ XX wieku. Muzyka ta charakteryzowała się dość prostym stałym rytmem w metrum 4/4, a do ikon tego stylu muzycznego należy zaliczyć takie zespoły jak ABBA czy Bony M.

Nasze podwórko

U nas można powiedzieć gra się wszystko, bo ile ludzi tyle gustów muzycznych. Takim wiodącym przykładem popularnej muzyki tanecznej goszczącej na wszelkiego rodzaju zabawach i imprezach okolicznościowych typu: wesela, jubileusze itp., jest Disco-Polo. Gatunek ten wywodzi się od stylu Disco tyle, że jest on w maksymalnie uproszczonej formie. Zazwyczaj metrum 4/4 gdzie od początku do końca jest stałe tempo i rytm. Prosta forma: zwrotka – refren, prosty łatwy do zapamiętania tekst, prosta linia melodyczna oparta na trzech akordach przeważnie jest to: Tonika, Subdominanta i Dominanta i cały oto styl.

Końcowe wnioski

Niewątpliwie wiek XX i XXI, to ekspresyjny rozwój różnych stylów muzycznych. Powstało mnóstwo różnego rodzaju nowych gatunków i podgatunków stylistycznych takich jak np.: techno czy hip-hop. Można stworzyć całą długą listę poszczególnych styli ale wszystkie one mają swoje wspólne korzenie. Niewątpliwie bardzo duży wpływ na rozwój tych najnowszych styli z końca ubiegłego i obecnego wieku ma cyfryzacja. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak naprawdę muzykę mogli tworzyć tylko osoby, które miały w tym kierunku predyspozycje. Dzisiaj przy tak dużym postępie technologicznym muzykę można stworzyć w dosłownie kilkanaście minut nie będąc przy tym nawet wielkim specjalistą z dziedziny aranżacji i kompozycji. Całe gro czynności wykonują dzisiaj za nas instrumenty i komputery z odpowiednim dedykowanym oprogramowaniem muzycznym. Fachową literaturę, szkoły gry na poszczególne instrumenty, oprogramowanie jak również instrumenty i akcesoria muzyczne możecie znaleźć w dobrej cenie na https://muzyczny.pl/.

Comments (0)
Add Comment