Saga Andrzeja Sapkowskiego – od jakich książek zacząć przygodę z „Wiedźminem”?

0 2 382

Gra, serial, liczne gadżety i wielkie grono ich zwolenników, którzy tylko czekają na następną dawkę fanowskich nowinek. Świat Geralta z Rivii, zwanego też Białym Wilkiem, pochłania bez reszty. Należy jednak pamiętać, że wszystko zaczęło się od książek i to właśnie w nich tkwi źródło sukcesu tego niesamowitego, białowłosego bohatera.

W tym roku minie już 17 lat od powołania do życia wiedźmina Geralta, a właściwie wydania pierwszej większej publikacji opowiadającej o jego losach osadzonych w jedynym w swoim rodzaju uniwersum. Kim jest jej autor? Andrzej Sapkowski urodził się w 1948 roku w Łodzi, gdzie nadal mieszka. Z wykształcenia jest ekonomistą i przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym. Całkiem oryginalnie jak na jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy fantasy, którzy osiągnęli sukces zagranicą – to trzeba przyznać. Jego literacki debiut miał miejsce w 1986 roku na łamach „Fantastyki”, gdzie opublikowano jego opowiadanie pt. Wiedźmin. Oznacza to, że pomysł na tę postać narodził się już całkiem dawno temu, a ponadto przeobraził się w oryginalną, wielowątkową historię, rozwijającą się w kolejnych opowiadaniach i powieściach, które wyróżniono licznymi nagrodami i pozytywnymi recenzjami. Od czego zacząć swoją literacką przygodę z Białym Wilkiem, by lepiej poznać nie tylko jego, ale również czarodziejkę Yennefer, tajemniczą Ciri, barda Jaskra, wiedźmina Vesemira i wielu innych interesujących bohaterów?

 Ostatnie życzenie

Podobno najlepiej zacząć…od początku. A na początku były opowiadania. Ostatnie życzenie to szkatułkowa powieść, w której kolejne opowiadania przerywają i uzupełniają to najważniejsze wśród nich – Głos rozsądku. To właśnie tutaj poznajemy świat, w którym funkcjonuje Białowłosy – świat intryg, potworów, namiętności, ale również prawdziwych wzruszeń i nieokiełznanych, czasem nieoczekiwanych uczuć, bo jak prawi Sapkowski: „O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki”. Too właśnie tutaj przekonujemy się, że Geralt nie jest byle jakim najemnikiem parającym się zabijaniem potworów na zamówienie – jest kimś więcej, o czym będzie okazja przekonać się także w kolejnych publikacjach.

Miecz przeznaczenia

Kolejny zbiór opowiadań o Geralcie, w których znaleźć można wyjaśnienie dotyczące losów poszczególnych bohaterów cyklu. Rzecz zaczyna się w momencie, kiedy Biały Wilk pozbywa się z tego świata kolejnego niemile widzianego na nim gościa – bazyliszka. Po spełnieniu tego wiedźmińskiego obowiązku poznaje Borcha Trzy Kawki, tajemniczego rycerza, do którego ostatecznie się przyłącza i z którym rozpoczyna podróż przerwaną pojawieniem się zlecenia na zabicie smoka. A potem… A potem Gelat rusza w dalszą drogę i ku kolejnym przygodom.

Krew elfów

Pierwszy tom właściwej sagi o wiedźminie Geralcie. Oto okazuje się, że tajemnicza dziewczynka Ciri związana przeznaczeniem z Białym Wilkiem, uczennica wiedźminów, posiada niezwykłe zdolności, które zainteresować mogą osoby o niekoniecznie dobrych zamiarach, między innymi czarodzieja imieniem Rience. W tle toczy się walka o władzę między Królestwami Północy a Cesarstwem Nilfgaardu, a także czyha groźba wybuchu rebelii.

Czas pogardy

Geralt w dalszym ciągu poszukuje informacji o znienawidzonym czarowniku Rience i całkiem przypadkiem znajduje się w centrum wielkiego puczu, którego celem jest pozbycie się ze środowiska czarodziejów szpiegów Nilfgaardu. Konsekwencje obu tych wydarzeń naznaczone są piętnem chaosu i nieoczekiwanych zwrotów akcji, które ostatecznie rozdzielają bohaterów powieści, rzucając ich w wir kolejnych przygód. To tutaj też przekonać się można, kogo dotyczy cytat: „Byli dziećmi czasu pogardy. I tylko pogardę mieli dla innych”.

Chrzest ognia

Trzeci tom sagi o wiedźminie opowiada o zmiennych kolejach toczącej się wojny. Ranny po walce Gelalt dochodzi do siebie w lasach Brokilonu, gdzie opiekują się nim driady. Zaczynają go męczyć koszmary, zapowiadające nieustanne trudności w odnalezieniu Ciri. Jakby brakowało kłopotów, przeobrażeniom ulegają zawarte sojusze i układ sił. Sprzymierzeńcy mogą okazać się wrogami, a pomoc przychodzi niekiedy z zaskakujących stron.

Wieża Jaskółki

Ranną Ciri opiekuje się pustelnik Vysogota z Corvo, z którym po czasie zaczyna łączyć ją przyjaźń. Dziewczyna jednak nadal nie jest bezpieczna, a Biały Wilk i Yennefer, którym zależy na tym, by ją znaleźć i pomóc, gmatwają się w kolejne niezbyt przyjemne historie i spotykają niezwykłych bohaterów, m.in. elfa Avallac’ha, który posiada dar widzenia przeznaczenia.

Pani Jeziora

Ostatni tom wiedźmińskiej sagi to rozwiązanie wszystkich skomplikowanych i barwnych wątków, jakie pojawiły się w poprzednich częściach. Czy losy Geralta, Ciri i Yennefer znów się ze sobą splotą?

Historia Geralta z Rivii uchodzi za jedną z najciekawszych i bardziej inspirujących opowieści fantasy. Nie bez powodu. To opowieść, którą świetnie się czyta i równie dobrze słucha. Może więc czas, by poznać ją właśnie w takiej wersji?

Więcej książek Andrzeja Sapkowskiego znajdziesz na: UpolujEbooka.pl

Zostaw odpowiedź