Oparzenia termiczne. Charakterystyka i sposób działania

First Aid Training - Burn injury. First aid course.
0 1 097

Pomimo coraz doskonalszych i nowocześniejszych sposobów zapobiegania wypadkom, w wielu gospodarstwach domowych oraz zakładach pracy nadal dochodzi do oparzeń. Szacuje się, że do oparzeń termicznych dochodzi w Polsce rocznie u około 400 tysięcy osób. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów oparzeń, któremu ulegamy. W jaki sposób sobie z nimi radzić?

Oparzenia i ich rodzaje

Aby zrozumieć, czym jest oparzenie termiczne, najpierw należałoby wyjaśnić, czym jest oparzenie w ogóle. Jest to uszkodzenie skóry oraz tanek podskórnych, które powstaje na skutek działania wysokiej temperatury. Skóra jest największym narządem człowieka i stanowi barierę ochronną dla naszego organizmu, zabezpieczając go przed czynnikami zewnętrznymi. Utrata tej bariery zaburza homeostazę ciała i może stanowić przyczynę utraty zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci.

Biorąc pod uwagę przyczyny, wyróżniamy:

  • oparzenia termiczne;
  • oparzenia chemiczne;
  • oparzenia elektryczne;
  • oparzenia wywołane promieniowaniem.

W zależności od nasilenia dzielimy oparzenia na cztery stopnie. Te pierwszego stopnia obejmują jedynie naskórek, natomiast czwartego także mięśnie, ścięgna oraz kości.

Oparzenia termiczne. Kiedy do nich dochodzi?

Do najczęstszych oparzeń należą oparzenia termiczne. Wśród czynników, które je wywołują wymieniamy:

  • kontakt z wrzącą wodą;
  • kontakt z parą wodną;
  • kontakt z cieczami takimi jak np. tłuszcze, mleko;
  • kontakt z gorącymi przedmiotami np. żelazko, lokówka;
  • kontakt z ogniem np. w trakcie rozpalania w piecu.

Bardzo często oparzenia termiczne wymagają specjalistycznej opieki. Dlatego, jeśli w naszym domu dojdzie do wypadku i nie jesteśmy pewni stopnia oparzenia, najlepiej niezwłocznie udać się po pomoc. Przy uszkodzeniu dużych obszarów ciała jest to konieczne.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych
Jak postępować w przypadku oparzeń termicznych? Warto zadbać wcześniej o odpowiednie środki w domu. Przede wszystkim uzupełnijmy apteczkę o gazę jałową, bandaż półelastyczny oraz żel hydrokoloidowy na oparzenia. Dzięki temu będziemy mieć wszystko, czego potrzebujemy do opatrunku. Jak należy postępować?

  1. Natychmiast po oparzeniu należy schładzać dane miejsce chłodną wodą przez co najmniej 20 minut;
  2. Następnie trzeba zaaplikować żel hydrokoloidowy bez dotykania rany;
  3. Jeśli na skórze pojawią się bąble, należy wykonać opatrunek.

Pamiętajmy, aby samodzielnie nie przemywać ran silnymi preparatami dezynfekującymi. Jeśli nie potrafimy ocenić stopnia oparzenia, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zostaw odpowiedź