Ile kosztują reprodukcje obrazów?

20 122

Chyba każdy koneser sztuki chciałby mieć oryginał swojego ulubionego działa. Jednakże w przypadku najbardziej wybitnych dział malarskich ceny za oryginał mogą sięgać kilka milionów dolarów i zwykle są zarezerwowane dla muzeów. Jeśli więc danej osobie zależy na posiadaniu danego działa to może zamówić reprodukcje obrazów.

Oczywiście zamówienie reprodukcje obrazów nie są wcale takie proste do wykonania. Nie każdy potrafi oddać styl Leonarda da Vinci, Rembrandta, Matejki, czy Picassa. Malowanie jest sztuką, a jeśli chodzi o tak wybitnych artystów, to jest arcysztuka, którą trudno podrobić.

Niegdyś reprodukcje obrazów uważane był za paserstwo. Każdy chciał się dorobić na twórczości danego artysty. Wielu osobom udawał się taki proceder, ale z czasem prawda i tak ujrzała światło dzienne. Zwykle osoby zajmujące się procederem, jakim jest reprodukcja obrazów zapomniały o charakterystycznym podpisie artysty.

Przez wiele wieków sztuka tworzona była dla jednostek, a nie dla mas. Reprodukcje obrazów były bardzo ukrywane w domach, aby nikt obcy nie dowiedziałaś się, że dana rodzina posiada sfałszowany obraz. Z czasem jednak zrozumiano, że sztuka jest dla wszystkich nie tylko dla najbogatszych jednostek. Powstawanie muzeów i galerii sztuki było dowodem na to, że bogatsi wyrażają aprobatę, aby wszyscy mogli podziwiać najpiękniejsze dzieła. Nie oznacza to jednak, ze biedni nie mieli żadnego kontaktu z kulturą. Wręcz przeciwnie od wieków ludzi uwielbiali uwieczniać się na obrazach, a ponieważ artyści bardzo często wywodzili się z biedniejszych rodzin, również te mogły liczyć na portrety.

Reprodukcje obrazów stały się bardzo popularne w XX wieku. Na wielką skalę zaczęto nie tyle malować to za pomocą maszyny kopiować najwybitniejsze dzieła. Teraz kupienie „Mona Lisy” wcale nie musi być takie drogie. Oczywiście nie będzie to oryginalne płótno, którego niegdyś dotykał Leonardo, a dobrej jakości papier z nadrukiem, ale wciąż będzie to miało związek ze sztuką.

Wiele osób twierdzi, że masowe kopiowanie dzieł to zbrodnia dla sztuki. Trudno jest jednak zrozumieć ich kopienie. Tylko małą część populacji stać na drogie dzieła. Wielu wybitnych artystów już dawno nie żyje i nikt z ich potomków nie mógłby odbierać tantiem za dzieła, jednakże wciąż odzywają się organizacje i jednostki, które twierdzą, że mają prawo zabronić kopiowania danego obrazu. Jest to niebywały problem, z jakim mierzy się obecnie malarstwo na całym świecie.

Należy jednak pamiętać, że reprodukcje obrazów nie są wcale tanie, bardzo często ich ceny są niezwykle wysokie i dorównują cenie oryginału. Ta różnica wynika tylko z tego, kto jest autorem obrazu. Reprodukcje obrazów są też bardzo trudne do wykonania, trzeba mieć ogromny talent, aby skopiować taki obraz. W przypadku tańszych obrazów, reprodukcja daje możliwość zakupienia go przez większą część społeczeństwa, a nie tylko najbogatsze, wybrane jednostki, które wciąż stanowią tylko 1% całej populacji. Dyskutując więc o słuszności tego, czy reprodukcje obrazów są słuszne, czy nie należy brać pod uwagę, również osoby mniej zamożne, gdy lubią otaczać się sztuką.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.