Na czym malowano obrazy?

Malarstwo to jeden z najważniejszych elementów sztuki. Nawet osoby niebędące koneserami znają tytuły najsławniejszych dzieł europejskich malarzy. W chwili obecnej malarstwo jest skutecznie wybierane przez fotografię. Jednakże wciąż sztuka malowania cieszy się ogromną popularności i uznaniem.

W przypadku malarstwa mamy do czynienia z różnego rodzaju tematykami obrazów, a także technikami malarskimi. Najważniejsze okresy w rozwoju malarstwa to przede wszystkim renesans, impresjonizm oraz kubizm. Często wspomina się o tym, jakie techniki malarskie występują, ale bardzo często zapomina się o istotnym elemencie, jakim jest podstawa obrazu. Oczywiście najpopularniejsze są obrazy na płótnie, ale w galeriach sztuki czy w sklepach spotkamy również obrazy malowane na deska, szkle, papierze i wielu innych najdziwniejszych materiałach. Każdy z nich ma jednak jakiś defekt.

Szkło może zostać zbite, papier po zalaniu ulega całkowitemu zniszczeniu, a deska jest czasem zbyt ciężka, aby ją powiesić. Malowidła ścienne też nie są trwałe. Nie oznacza to oczywiście, że najlepsze są obrazy na płótnie, ale rzeczywiście są one najtrwalsze.

Jak można zaobserwować w muzeach, obrazy na płótnie są w stanie przetrwać setki lat. Oczywiście wiele osób powie, że na ścianach też, co dowodzą obrazy prehistoryczne, ale w tym przypadku dużo zależy od przyrody. Jeśli jest łaskawa, to obraz może utrzymać się na ścianie przez tysiące lat.

Obrazy na płótnie niejednokrotnie ulegały uszkodzeniu, ale rozerwany obraz namalowany na takim podłożu można zszyć, co np. w przypadku papieru lub szkła jest nie możliwe. Wydawać my się mogło, że równie trwałym materiałem, na którym można namalować obraz jest drewno. Z pozoru jest w tym dużo racji, ale drewno jest jednocześnie bardzo trudnym materiałem, które próchnieje i może ulec totalnemu zniszczeniu, a ponadto malowanie na nim wymaga zastosowania specjalnych farb i lakierowania. Dlatego też najpopularniejsze od setek lat są obrazy na płótnie.

Jeśli chodzi o obrazy na płótnie, to niewątpliwie ich ogromną zaletą jest nie tylko trwałość, ale również fakt, że płótno bardzo dobrze przyjmuje farbę, przez co kolejne pokolenia mogą obcować z niezwykła sztuką. Ponadto są niezwykle lekkie, przez co ich transportowanie jest nieco ułatwione i bardziej bezpieczne, niż w przypadku obrazów malowanych na innych materiałach.

Płótno to również stosunkowo tani materiał, dzięki czemu obrazy na płótnie mają bardzo atrakcyjną cenę, oczywiście, jeśli nie są namalowane przez wybitnego malarza. Wiadomo bowiem, że z czasem dzieła znanych artystów bardzo drożeją i są warte miliony dolarów.

Ogromna część społeczeństwa pokochała obrazy na płótnie również ze względu na fakt, że z łatwością można je powiesić na ścianie i zabrać ze sobą w razie wyprowadzki. W przeszłości malowidła na ścianie domu nie mogły być w żaden sposób przeniesione. Teraz istnieją metody odrywania tynku wraz z malowidłem, ale wciąż jest to skomplikowany i kosztowny proces, dlatego też obrazy na płótnie są dużo lepszym elementem ozdobnym w każdym wnętrzu. Malowanie ścian zostało jednak domeną świątyń na całym świecie. Tylko w niektórych znajdziemy obrazy zamiast pięknych fresków. Tutaj też koszty utrzymania są ogromne, bo tylko konserwator zabytków może podjąć decyzję o odnowieniu malowideł na ścianie, zwłaszcza jeśli chodzi o zabytkowy kościół.